OCYNKOWNIA

Poradnik

Przeczytaj poradniki przygotowane przez naszych ekspertów. Znajdziesz w nich zestaw praktycznych porad związanych z osprzętem dachowym.

Stopień kominiarski wąski zgodny z normą PN-EN 516

2017-04-19
 STOPIEŃ KOMINIARSKI WĄSKI To element komunikacji dachowej z przetłoczeniami antypoślizgowymi służący bezpośrednio do wchodzenia na dach. Posiada uchwyt ułatwiający poruszanie się w kierunku spadku połaci dachowej. Podlega on europejskiej normie PN-EN 516, która to w sposób jednoznaczny określa wymagania kształtu i wytrzymałości statycznej oraz dynamicznej. Niektórzy producenci w celach oszczędnościowych nie stosują obowiązujących przepisów i dokonują niedozwolonych zmian w konstrukcji stopnia co ma przełożenie na jego funkcjonalność (obniżenie bezpieczeństwa). Najczęściej spotykana zmiana polega na braku listw bocznych (kolor czerwony) wzdłuż obu krawędzi podłużnych, które powinny wystawać na co najmniej 2 cm (PN-EN 516, pkt. 6.4, rys. 4). Poniższe rysunki przedstawiają prawidłową i niezgodną z normą konstrukcję stopnia.

Dobór ilości wsporników na płotek przeciwśniegowy

2016-11-02
 W zalezności od długości płotków oraz uwarunkowań konstrukcyjnych dachu odległości między podporami - wspornikami ulegają zmianom. Pomocnym narzędziem jest tu nomogram umożliwiający łatwe oszacowanie zapotrzebowania wsporników dla płotków 2m i 3m. Nomogram znajduje zastosowanie przede wszystkim w I, II i III strefie śniegowej i może służyć jako punkt wyjściowy do szacunków w pozostałych strefach IV i V. W IV (Podlasie i Mazury) i V (Tatry) strefie konieczne jest indywidualne podejście do każdej połaci dachowej i decyzję o ilości wsporników musi zaakceptować kierownik budowy lub inna osoba upoważniona.

Akcesoria dachowe - szczegół a dużo znaczy

2016-04-21
 Podczas budowy lub remontu dachu każdy inwestor staje przed trudnym wyborem co do kwestii montażu akcesoriów dachowych. Osprzęt dachowy produkowany przez firmę Ekochron w postaci ław kominiarskich i barier przeciwśnieżnych jest nie tylko dodatkiem do pokryć dachowych, ale także ważnym elementem służącym ochronie zdrowia. Wielu posiadaczy domków jednorodzinnych wie co to znaczy spadający z dachu śnieg z lodem, pourywane rynny, zniszczone drzewka, a nawet samochód.

Nowoczesne nity, czy jednak spawanie?

2016-02-16
 Standardem w produkcji wsporników jest ich spawanie, a potem cynkowanie ogniowe, jednak są to procesy stosunkowo drogie mające duży udział w cenie wyrobu końcowego. Spawanie blach cynkowanych mogło by ograniczyć koszt cynkowania, jednak jest to utrudnione właśnie z uwagi na zastosowaną warstwę ochronną stali w postaci cynku, który jest niespawalny i w obrębie spawów jest palony, a w dodatku utrudnia właściwe położenie spawów. Jak trwale połączyć zatem blachy cynkowane? …przez nitowanie? Przewidywane korzyści to przede wszystkim brak cynkowania oraz fakt, że nie trzeba zatrudniać wykwalifikowanych spawaczy. Dodatkowa zaleta: po cynkowaniu nie trzeba czyścić elementów z filmu cynkowego i innych wad po procesowych związanych bezpośrednio z cynkowaniem, więc wyrób może być od razu przeznaczony do malowania proszkowego. Zakładamy, że nitujemy wsporniki oczywiście z materiału rodzimego…

Bezpieczeństwo na dachu - wytrzymałość ław kominiarskich

2016-02-15
  Bezpieczeństwo na dachu - wytrzymałość ław kominiarskich Budując czy remontując dom inwestor zmuszony jest zwracać uwagę na wiele szczegółów dotyczących swojego wymarzonego domu. Czasem w natłoku informacji i podejmowanych decyzji zapominamy o tym jak ważne są przewody kominowe. Jak wiadomo zaniedbanie konserwacji kominów może prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Niedrożny komin powoduje niewłaściwe spalanie paliwa w piecu, złą wentylację pomieszczeń budynku, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do zaczadzenia, pożaru sadzy a nawet całkowitego uszkodzenia komina. Jednakże, aby prawidłowo zadbać o komin należy najpierw się do niego dostać. Aby zapewnić bezpieczny dostęp do kominów warto zamontować na dachu elementy komunikacji dachowej. Na komunikację dachową składają się głównie ławy kominiarskie, stopnie kominiarskie oraz system mocowania tych elementów. Wszystkie elementy komunikacji dachowej muszą być zgodne z wymaganiami eu…
1 2
następna strona
dlaczego my?
  • Producent osprzętu dachowego wysokiej jakości
  • Doświadczenie zdobywane od 1991
  • Blisko 500 klientów z Polski, rosnąca liczba odbiorców zagranicznych
  • Zgodność z normami i współpraca z ITB i TZUS
  • Własne laboratorium, ocynkownia i lakiernia proszkowa
Zdjęcie przedstawiające katalog
Stworzyliśmy dla Państwa katalog zawierający wszystkie nasze produkty oraz instrukcje montażu, tak aby jeszcze lepiej przybliżyć ich specyfikę oraz zastosowanie, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo w zakresie pracy na dachu. Zapraszamy do zapoznania się z wyrobami marki Ekochron.
06-11-2019

Zapraszam do gry! :)